Vysoká spotreba paliva nemusí byť problém, stačí dodržiavať týchto pár rád

Automobil je poháňaný palivom, ktoré potrebuje neustále dopĺňanie. Vodič nemá dosah na cenu paliva, ale jeho spotrebu do značnej miery znížiť dokáže.
Od odborníkov na motorizmus sme sa dozvedeli zopár spoľahlivých rád ako spotrebu minimalizovať a zároveň aj ušetriť. Nie sú to žiadne prevratné rady, istotne sú vám známe, ale neriadite sa nimi.
 
pumpa

  1. Poriadok v aute

Každý kilogram navyše ihneď pocítite na zvýšenej spotrebe, preto nie je nutné v aute voziť mnoho zbytočností, pod sedadlami či v priehradkách. Takisto pomôže aj vypnutie klimatizácie alebo vyhrievanie zadného okna a podobne.

  1. Správny tlak v pneumatikách

Kontrolovať tlak v pneumatikách je vhodné pri každom tankovaní. Platí jednoduché pravidlo, že čím mäkšie gumy, tým sa zvyšuje valivý odpor automobilu a s ním aj spotreba, rozdiel sa môže vyšplhať až na 1 liter / 100 km. Jazda je potom nebezpečnejšia, lebo vozidlo sa stáva ťažšie ovládateľným.

  1. Odpor vzduchu

Strešný nosič máte pripevnite vždy, nielen ak ho práve potrebujete, namontovali ste si okrasný spojler alebo ak zvyknete jazdiť s oknami dokorán, tak sa nečudujte, že nádrž zhltne takmer o 1 liter viac ako musí.

  1. Agresívna jazda

Agresívnejšou jazdou určite nič neušetríte, ba práve naopak, čaká vás pokuta. Rozbiehajte sa a raďte plynulo, brzdite motorom a pri dlhom státí vypínajte motor, pomôže to upraviť množstvo spotrebovaného paliva.

  1. Vyššia akcelerácia

Akceleráciu dostaňte čo najrýchlejšie na rýchlosť, ktorou sa budete pohybovať a v ďalšej jazde ju už len udržiavajte.

auto

  1. Vysoké rýchlostné stupne

Najvyšší prevodový stupeň využívajte čo najviac, samozrejme, ak je to možné. Najviac energie z paliva dostanete riadnym zošliapnutím plynového pedála.

  1. Pohodová hudba, pomalšia jazda

Ideálna rýchlosť je pri 90km/h, rozdiel medzi rýchlosťou 110 a 130 km/h môže vyskočiť takmer až na 1 liter/100km. K tomu upokojujúca hudba a vo vrecku máte ušetrených niekoľko eur.

  1. Predvídajte

Predvídavosť je na cestách dôležitá, aby ste stihli včas zareagovať na vzniknutú situáciu, zbytočne sa neponáhľajte, aj tak budete musieť v každej zákrute či pred nečakanými prekážkami spomaliť.