Naplnili sa finančné predpovede za rok 2018?

Rok 2018 už máme z polovice dávno za sebou a preto je myslím si celkom vhodný čas na to, aby sme sa pozreli spätne na jeho finančné predpovede, aké odborníci z medzinárodnej investičnej a obchodnej banky Saxo bank predpovedali už koncom roka 2017.

graf

Naplnili sa ich odhady?
Už je pomerne ideálna doba na to, aby sme mieru vierohodnoti týchto odhadov dokázali zhodnotiť na základe ich reálneho dopadu na ekonomiku, finančnú otázku a politický postoj viacerých krajín a ich obyvateľov. Majme však na pamäti, že sa jednalo jedine a len o odhady a vzatie do úvahy viacerých možných situácií a vplyvov, nie o oficiálne plány či sľuby, skôr o akési predčasné varovanie a upozornenie na možné riziká.

burza

Každopádne predpoveď na rok 2018 sa radí k tým vôbec najbohatším v oblasti rizikových udalostí. Už na rok 2017 sa odhadovalo narušenie ekonomicko-finančnej stability, avšak tá mala z celkového hľadiska v podstate len menší dosah, no v roku 2018 sa mal dosah tejto nevyrovnanosti rozšíriť. Konkrétne sa to týkalo situácie v Európe a Európskej centrálnej banky, k čomu môžeme poukázať na tohtoročnú šokujúcu krízu Argentíny, ako aj opätovný problém so zadlžením Grécka. Upozornenie sa týkalo i možného poklesu amerického dolára kvôli clám a obchodným konfliktom s Čínou, čo má zdá sa takisto reálny základ.

dolar

Naplnila sa zrejme i úvaha ukazujúca na to, ako v krízových krajinách zostane cena investícií do rôznych nebankových objektov vysoká a dokonca vzrastie, čo bude neblahou situáciou pre ekonomiku daných krajín dôsledkom nezáujmu investorov, viď to je dnes typický príklad Argentíny. Kritická veštba sa dotýkala i poklesu popularity relatívne čerstvého prezidenta Donalda Trumpa, konkrétne však orientovania sa amerických voličov, ktorí sa po údajnej neblahej skúsenosti za rok 2018 stanú výrazne ľavicovými, nakoľko pravicová politika zmieneného prezidenta USA prinesie nespokojnosť. Myslím si, že aj táto situácia sa podobá dnešnej realite. S ľavicovou orientáciou amerických voličov je to zatiaľ otázne, ale s nespokojnosťou ekonomického vedenia pod Donaldom Trumpom v nemálo prípadoch isté.